Для захисту цукрових буряків від кореноїда рекомендуємо використовувати:
Препарат | Спосіб обробки | Норма витрати |
Целюлад Л | Обробка пожнивних решток попередника | 2,0 – 3,0 л/га |
BINOC ТК | Обробка насіння | 0,05-0,075 кг на 3 посівні одиниці |
Гаубсин® FORTE + Viridin (Триходермін) |
Обробка по вегетації | Гаубсин® FORTE, 1,0 – 2,0 л/га + Viridin (Триходермін), 2,0 л/га |
Захворювання виявляють на всіх бурякових посівах. Хворіють тільки молоді рослини в період від проростання насіння до утворення другої пари справжніх листків, тобто коли закінчується линька кореня. У проростках загниває корінець і подсемядольное коліно, іноді живці семядолей і листя. Спочатку загнивання проявляється у вигляді склоподібних або бурих плям або бурою смужки уздовж кореня. Пізніше воно поширюється на верхню частину кореня, на подсемядольного коліні утворюється кільцеподібний перехват з почорнілих гниючих тканин. При інтенсивному розвитку хвороби спостерігається загнивання кореня по всій довжині. Уражені рослини погано розвиваються, часто в’януть і гинуть. Коренеїд – дуже шкідливе захворювання. Поразка і загибель паростків ще при підземному розвитку викликають недружніх і скраплення сходів. Подальший розвиток Коренеїд на сходах призводить до зрідження посівів і відставання рослин у розвитку. Все це ускладнює формування плантацій з потрібною щільністю рослин і є однією з причин зниження врожаю, погіршення його якості. Іноді при значному зріджуванні сходів доводиться пересівати буряки, що пов’язано з додатковими витратами і, як правило, призводить до зменшення врожаю зі зниженням цукристості коренів. При глибокому розвитку Коренеїд уражена тканина первинної кори приходить, і частина рослин одужує. Вони гірше розвиваються, урожай їх на 10-30% нижче.
Збудником захворювання є гриби родів Pythium Pringsh., Aphanomyces dBy., Phoma Fr., Rhizoctonia DC, Penicillium Link., Mucor MichelL, іноді – бактерії пологів Erwinia Winslow et al., Pseudomonas Miguia і ін.
Гриби роду Fusarium Link. (F. javanicum Koord., F. moniliforme Sheld. І ін.). Розвиваються на рослинних рештках і в грунті, можуть міститися на клубочках насіння. Вони вражають проростки буряка, особливо при нестачі вологи в грунті, утворюючи білу паутіністий грибницю з рожевим або жовтим відтінком. Розмножуються конідіями; Pythium debaryanum Hesse живе в грунті на рослинних рештках і вражає проростки буряка переважно в ранній період сходів і часто до появи їх над поверхнею грунту. Гриб утворює білу повстяну грибницю, на якій з’являються слаборозвинені зооспороносци з зооспорангіями. Останні проростають і дають зооспори, від яких йде зараження рослин. Коли немає капельножидкой вологи, зооспорангії можуть проростати як конідії і вражати рослини. На рослинних рештках гриб утворює і ооспори, які можуть довго зберігатися в грунті. Підвищену активність гриб має при вологості грунту понад 60%, температурі грунту +15 ° С; Aphanomyces cochlioides Drechs. живе в грунті на рослинних рештках і вражає переважно надземну частину подсемядольного коліна бурякового проростка. Гриб утворює білу з сіруватим відтінком паутіністий грибницю з подовженими зооспорангіями. Розмножується зооспора, від яких відбувається зараження рослин. Зберігається в грунті ооспор. Особливо підвищена активність гриба при високій вологості грунту; Phoma betae Frank потрапляє в грунт найчастіше з зараженими насінням і вражає переважно ослаблені рослини (зазвичай підземну частину сходів). Гриб утворює паутіністий Темна грибницю. Розмножується пікноспорами. які формуються в пікнідах; Rhizoctonia solani Kuehn. живе в грунті і вражає підземні частини сходів. Грибниця його павутинна, спочатку безбарвна, а пізніше бура. На грибниці формуються різної форми псевдоконідіі і чорні псевдосклероціі. Останні зберігаються в грунті. Цей гриб як збудник Коренеїд частіше зустрічається на ділянках з високим стоянням грунтових вод, в понижених місцях, на кислих і солонцюватих грунтах. Зараження рослин відбувається від грибниці і проростають псевдоконідій.
Коренеїд є комплексним захворюванням. Причиною його можуть бути несприятливі умови розвитку сходів, погана якість бурякового насіння і ураження паростків мікроорганізмами. Іноді ці фактори взаємопов’язані. З неповноцінних насіння розвиваються слабкі сходи. Освіта на поверхні грунту кірки, різкі коливання температури послаблюють рослини, знижують їх стійкість до ураження мікроорганізмами, які перебувають як на насінні, так і в грунті.
Найважливіші агротехнічні: розміщення буряка в сівозмінах після кращих попередників, внесені восени добрив в рекомендованих дозах і співвідношення елементів живлення, глибока оранка, якісна передпосівна обробка грунту, посів в оптимальні терміни (при температурі грунту + 5 … + 6 ° C) на глибину 3 4 см з урахуванням вологості грунту, підтримання поверхневих шарів грунту в розпушеному стані до і після появи сходів. Велике значення в запобіганні розвитку Коренеїд має обробка насіння захисно-стимулюючими речовинами. Це дозволяє не тільки знезаразити насіння від мікроорганізмів, але і поліпшити розвиток буряка.