Система захисту ярого ячменю від облямкової плямистості

Система захисту ярого ячменю від облямкової плямистості (ринхоспоріозу):

Препарат Спосіб обробки Норма витрати
Целюлад Л Обробка пожнивних решток попередника 1,0 – 2,0 л/га
BINOC Зернові Обробка насіння 2,0 – 4,0 л/га
Гаубсин® FORTE Обприскування по вегетації 2,0 – 5,0 л/га
Облямівкова плямистість або ринхоспоріоз
Симптоми хвороби

Хвороба проявляється повсюди, проте відчутної шкоди завдає посівам ярого ячменю на Поліссі та в західному Лісостепу. Так, в останні роки ураженість рослин ярого ячменю ринхоспоріозом в Івано-Франківській, Волинській, Чернівецькій, Хмельницькій областях та озимого ячменю на Тернопільщині коливалась у межах 20-30% за розвитку хвороби 5-15%. Зовнішні ознаки захворювання на сходах проявляються у вигляді невеликих сіро-зелених водянистих, а пізніше сірувато-білих, більш овальних або неправильної форми плям із темно-бурою облямівкою. Пізніше плями розростаються на всю ширину листкової пластинки, в місцях ураження пластинка згинається, що призводить до затримки росту і розвитку. На дорослих рослинах хвороба проявляються на листках спочатку у вигляді дрібних сіро-зелених плям, які швидко розростаються, набувають неправильної форми. Спочатку вони водянисті, потім підсихають, світліють у центрі, а по краях утворюється темно-бура облямівка. З нижнього боку листка в місцях ураження формуються у вологу погоду сіро-блакитні дрібні подушечки – конідіальне спороношення збудника хвороби. Ураженні листки передчасно відмирають. У суху спекотну погоду ознаки захворювання стають дуже подібними до опіків листків. При високій вологості повітря у фази наливання-дозрівання зерна їх можна виявити і на зерні у вигляді світло-коричневих плям із темно-бурою облямівкою. Шкідливість хвороби проявляється у зменшенні асиміляційної поверхні рослин, що призводить до зниження їх продуктивності, різкого погіршення пивоварних якостей зерна. Недобір урожаю може сягати 3-4ц/га, у роки епіфітотій – до 10 ц/га і більше.

Збудник хвороби

Збудником хвороби є гриб Rhynchosporium secalis (Oudem.) J.J. Davies (син. Marssonia secalis Oudem).

Розвиток патогену

Білі подушечки є конідіальним спороношенням гриба. Поширюється збудник під час вегетації за допомогою конідій. Окрім ячменю, уражує жито та інші злакові культури. Інкубаційний період залежно від температури повітря і стійкості сорту коливається у межах 5-14 діб. За умов вологої погоди з частими дощами і температури повітря +16-20оС розвиток захворювання може набути епіфітотійного характеру. При пізній сівбі ярого ячменю він пришвидшується.

Основне джерело інфекції

Основне джерело інфекції – грибниця в уражених тканинах рослин озимого ячменю, озимого жита, в уражених рештках, а також у зараженому насінні.

Translate »