Захист абрикоса від вертицильозу

Для захисту абрикоса від вертицильозу, або інфекційного в’янення рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
ФітоДоктор 
+
Viridin (Триходермін)
Обробка саджанців перед посадкою (замочування кореневої системи) ФітоДоктор, 0,2
+
Viridin (Триходермін), 0,2 л на 10 л води
Viridin (Триходермін) Внесення з поливною водою 10,0
Целюлад Л
+
ФітоДоктор 
Обробка листового опаду та стволів дерев (восени) Целюлад, 3,0- 5,0
+
ФітоДоктор, 1,5 – 2,0
Вертицильоз, або інфекційне в’янення на абрикосі
Симптоми хвороби

Уражує дерева в будь-якому віці, але найчастіше страждають молоді: від 3–4 до 10–12 років. Характерна ознака захворювання — швидке в’янення листя й молодих пагонів, а надалі швидке всихання всього дерева. За гострої форми захворювання на окремих гілках або на всьому дереві листки в’януть, скручуються, буріють і засихають, але не опадають. Через один-два тижні гілки засихають. За хронічної форми захворювання поступово всихають окремі гілки, листки при цьому жовтіють, скручуються, буріють і передчасно опадають. Все дерево взимку сильно підмерзає, продуктивність його знижується, якість плодів погіршується. Часте пожовтіння й опадання листя починається в нижній частині крони або всередині, переходячи нагору й на периферію. Іноді оголюється й всихає частина гілок з одного боку крони або навіть половина крони. Кора й луб уражених дерев, на відміну від цитоспорозного всихання, на перших етапах проникнення хвороби мають цілком здоровий вигляд. Характерний симптом хвороби — зміна забарвлення елементів деревини, що добре помітно на поперечному або поздовжньому зрізі ушкодженої гілки. Навіть за слабкого ураження на зрізі видно загальне або переривчасте потемніння кільця ксилемної тканини.

Збудники хвороби

Гриб – Verticillium dahliae Kleb.і  V. alboatrum Reinike et Berth.

Розвиток патогену

Збудники хвороби проникають у тканини через різні ушкодження кореневої системи й поширюються по всьому дереву. Нагромаджуються вони в грунті у формі грибниці й мікросклероціїв, які зберігаються тут протягом 8–10 років. Дерева уражуються впродовж усього періоду вегетації, але найбільше в період інтенсивного росту (травень-червень). Грибниця у них безбарвна, багатоклітинна, розгалужена, утворює мікросклероції і конідіальне спороношення, представлена прямостоячими конідієносцями, на кінцях яких утворюється по 3-5 світлих гілочок з одиночними або в голівках, склеєних слизом, конідіями. Конідії безбарвні, в основному одноклітинні (але бувають і двоклітинні), довгасті, кулясті або еліптичні, розміром 2,1-12,3×1,4-4,2 мкм. Часто зустрічаються прості нерозгалужені конідієносці. Мікросклероції – темно-бурі або майже чорні грудочки, які утворюються в результаті поділу вегетативних клітин грибниці. Їх розміри 38,5-81,2×21-35 мкм. Як конідії, так і мікросклероції гриба утворюють тільки на мертвих рослинних рештках у грунті або на надземних органах рослин, але після їх відмирання. На уражених, але ще живих тканинах рослин конідіальне спороношеня не розвивається. Мікросклероції є спочиваючою стадією збудника вертицильозу і можуть зберігатися в грунті 8-10 років. За сприятливих умов вологості (60-75%) і температури (23-26 °С) мікросклероції проростають, утворюючи або міцелій, або конідіальне спороношення. Конідії, проростаючи, дають початок грибниці. Мікросклероції витримують температуру до 55 °С. Низькі природні температури згубної дії на них не чинять. Сприятливими для розвитку цих грибів є грунти з нейтральною або слаболужною реакцією (pH близько 7). Грунти з кислотної (pH 5) і лужної (pH 9) реакцією для них малопридатні.

Основне джерело інфекції

Заражені пагони, листя, гілки, плоди. Мікросклероції є спочиваючою стадією збудника вертицильозу і можуть зберігатися в грунті 8-10 років.

Заходи захисту

Вирощування стійких сортів. Знищення осередків інфекціїї – ураженого листя, пагонів, гілок тощо. Оранка у міжряддях та обкопування пристовбурової зони. Обробка дерев фунгіцидами.

Translate »