Захист аґрусу від антракнозу

Для захисту аґрусу від антракнозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування
Viridin (Триходермін)
+
Гаубсин FORTE
Регулярні обробки по вегетації Viridin (Триходермін),  2,0-3,0 л/га
+
Гаубсин® FORTE, 2,0 – 3,0 л/га
Целюлад Л Обробка листового опаду та кущів 1,5 – 2,0 л/га

 

Антракноз на аґрусі
Симптоми хвороби

Антракноз аґрусу найбільше поширений у районах з достатнім зволоженням. Зовнішні ознаки хвороби проявляються на листках та черешках, на ягодах і плодоніжках, на пагонах і гілках аґрусу, червоної та чорної смородини. Найхарактерніша ознака хвороби – утворення на листках дрібних, діаметром до 1 мм, бурих, кутастих, неправильної форми плям. У центрі плям формуються подушечки – конідіальне ложе гриба, які закладаються спочатку під епідермісом. Часто плями зливаються, охоплюють значну частину пластинки і надають листкам коричневого забарвлення. Уражені листки засихають і обпадають. Спочатку уражуються нижні листки куща, а потім листки середнього і верхнього ярусів. На черешках листків, на плодоніжках і пагонах хвороба проявляється у вигляді видовжених вдавлених бурих плям і виразок. На ягодах антракноз проявляється у вигляді поверхневих дрібних малопомітних темних плям та крапок.

Збудники хвороби

Збудник захворювання — сумчастий гриб Gloesporium f. grossularia Nar., Gloesporium ribis Mont. et Desm.

Розвиток патогену

Грибниця розміщується у міжклітинниках і місцях уражень. На верхньому боці листка утворює субепідермальне ложе, яке складається із строми та тісно розміщених конідієносців із конідіями. Перші паличкоподібні або конічні, зверху потовщені. Конідії безбарвні, одноклітинні, серпоподібні, загострені чи із затупленими кінцями, 14,8-28,7 х 4-4,4 мкм. Інколи розвиваються паличкоподібні безбарвні мікроконідії, 5-7 х 1,5-2 мкм. Сумчаста стадія гриба розвивається на ураженому опалому листі у вигляді чорних клубочків, які при дозріванні перетворюються у відкритий апотецій. Шар сумок у ньому безбарвний, воскоподібний. Між сумками розміщуються парафізи. Сумки булавоподібні, з тонкою, безбарвною оболонкою. Сумкоспори одноклітинні, безбарвні, еліптичні, 15-19 х 7-10 мкм. Вони більші за сумкоспори збудника антракнозу смородини. Первинне ураження рослин відбувається за допомогою сумкоспор, а також мікро- та макроконідій, які можуть утворюватись навесні на уражених опалих листках. Інколи гриб може не утворювати сумчастої стадії. Розвиток антракнозу особливо посилюється у вологу погоду при достиганні ягід.

Основне джерело інфекції

Джерело інфекції можуть слугувати обпалі уражені листки, на яких гриб зберігається у вигляді конідіального ложе (строми).

Заходи захисту

Обрізування та спалювання уражених пагонів малини, знищення опалого листя. Не слід розташовувати насадження у низинних місцях. Садівний матеріал добирають лише від здорових кущів.

Translate »