Захист гороху від білої гнилі

Для захисту посівів гороху від білої гнилі рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
Целюлад Л Обробка пожнивних решток попередника 1,0-2,0
ФітоДоктор Передпосівна обробка насіння 1,0-1,5
Гаубсин FORTE
+
Viridin (Триходермін)
Обприскування рослин по вегетації Гаубсин® FORTE, 2,0
+
Viridin (Триходермін),  1,0-2,0
Біла гниль на посівах гороху
Симптоми хвороби

Захворювання поширене у вологі вегетаційні періоди. Шкідливість полягає у загибелі рослин, у яких були уражені стебла. Інфікування бобів веде до втрати посівних та господарських якостей насіння. Біла гниль проявляється, перш за все, на прикореневій частині стебел. Уражена тканина набуває буро-зеленого забарвлення, відмирає і вкривається білою ватоподібною грибницею. Хворі рослини в’януть, стебла надломлюються. Боби уражуються, у першу чергу — ті, що знаходяться біля поверхні грунту або безпосередньо на ньому. Вони повністю покриваються білим повстяним міцелієм, на якому з часом утворюються склероції. Останні спочатку білого забарвлення, а пізніше, під час дозрівання, стають чорними. Формування склероціїв також відбувається всередині уражених бобів і стебел. Настання сухої і жаркої погоди зупиняє поширення хвороби, уражені ділянки підсихають, а склероції, сформовані на поверхні уражених органів, опадають на поверхню грунту.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є гриб Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary.

Розвиток патогену

Небезпека ураження гороху білою гниллю виникає у роки з надлишковою кількістю атмосферних опадів у період вегетації рослин. Первинне зараження рослин можливе безпосередньо грибницею, а також за допомогою сумкоспор (унаслідок проростання склероціїв). Під час вегетації паразит поширюється шматочками міцелію, що викликають повторні зараження.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції є склероції гриба в грунті, де вони зберігають життєздатність протягом багатьох років. У вологу погоду ураженим може бути й насіння. У роки із сильним проявом хвороби склероції гриба також знаходяться у вигляді домішок у насіннєвому матеріалі. Гриб S. sclerotiorum має широку спеціалізацію та уражує понад 400 видів рослин, зокрема соняшник, ріпак, сою, квасолю та ін.

Заходи захисту

Дотримання 3-4 річного чергування культури в сівозміні; раннє збирання фуражних сортів культури, до масового прояву хвороби; знищення рослинних решток після збирання врожаю відповідним обробітком ґрунту. На насіннєвих посівах, в сприятливих умовах для розвитку хвороби, застосування фунгіцидів.

Translate »