Захист капусти від фомозу

Для захисту капусти від фомозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
ФітоДоктор Передпосівна обробка насіння, 10 л/т 1,0-1,5
Обприскування рослин по вегетації, 250-300 л/га 1,5-2,5
Viridin (Триходермін)
Обприскування рослин по вегетації, 250-300 л/га 3,0
Фомоз капусти
Симптоми хвороби

Хвороба уражує всі види капусти, а також редьку, гірчицю, редис, брукву, ріпу та інші капустяні культури. Виявляється фомоз на надземних і підземних частинах рослин на протязі усього періоду вегетації. На розсаді фомоз проявляється ознаками, схожими на чорну ніжку, але відрізняється від останньої більш світлим кольором і наявністю чорних пікнід. Уражені тканини руйнуються і рослина гине. На листках, стеблах, стручках і качанах дорослих рослин утворюються круглі або довгасті світло-бурі плями з темно-бурою облямівкою, які покриваються чорними пікнідами. На уражених місцях стебла та коренів виникає суха гниль, тканина руйнується, внаслідок чого рослина в’яне і гине. У рослину гриб проникає через тканини уражені комахами (личинками капустяної мухи, хрестоцвітими клопами, біланом). Особливо великої шкоди завдає фомоз насінникам. Уражені рослини відстають у рості, в’януть і випадають до утворення стручків. При ураженні стручків гриб проникає в насіння, де залишається життєздатним протягом кількох років.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є недосконалий гриб Phoma lingam.

Розвиток патогену

Розвитку хвороби сприяє висока вологість повітря 65-85 % і тепла погода. Фомоз розвивається і при зберіганні капусти, особливо при високій вологості і підвищеній температурі. На протязі вегетаційного періоду гриб може утворювати 5-8 поколінь спор, за допомогою яких хвороба швидко поширюється.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції хвороби є рослинні рештки, ґрунт, насіння, уражені маточні рослини на яких хвороба зберігається у формі пікнід і грибниці.

Заходи захисту

Дотримання сівозміни – повернення капусти і інших капустяних культур на попереднє місце не раніше як через 3-5 років. Просторова ізоляція капусти першого віку від насінників (не менше 1000 м). Необхідно систематично вести боротьбу з капустяною мухою, клопами, біланом та іншими шкідниками, які сприяють зараженню рослин хворобою. Для висаджування капусти на насінники слід відбирати тільки здорові качани.

Translate »