Для захисту картоплі від альтернаріозу рекомендуємо використовувати:
Препарат | Спосіб обробки, витрата робочого розчину | Норма застосування, |
Viridin (Триходермін) | Обробка ґрунту перед висаджуванням розсади | 2,0-3,0 л/га |
ФітоДоктор | Обробка бульб перед посадкою | 0,3 л на 1 т бульб |
ФітоДоктор + Viridin (Триходермін) |
Обробка по вегетації | ФітоДоктор, 1,0 – 1,5 л/га + Viridin (Триходермін), 2,0 л/г |
Ця хвороба поширена повсюди і проявляється у вигляді двох форм — ранньої та пізньої сухої плямистості. Рання суха плямистість починає проявлятися на листках перед бутонізацією за 15-20 днів до цвітіння картоплі у вигляді чітко обмежених округлих темно-бурих, темно-сірих або коричневих плям, на яких добре помітні концентричні кола і слабкий чорний або темно-сірий наліт. Розмір плям варіює залежно від стійкості сорту картоплі й досягає кількох сантиметрів. Тканина в місцях плям у суху спекотну погоду висихає, викришується і листок стає дірчастим. У дощову погоду уражена тканина не загниває. Хвороба часто супроводжується поступовим загальним пожовтінням листків, передусім нижніх, що частіше спостерігається у ранніх сортів картоплі. На стеблах і черешках утворюються довгасті темно-бурі концентричні плями з чорним або темно-сірим нальотом. У місцях ураження утворюються виразки сухої консистенції. Під час сильного ураження рослини в’януть. На бульбах хвороба проявляється через 2-3 тижні після збирання врожаю у вигляді твердих, темно-сірих або темно-коричневих, трохи вдавлених на 2-3 мм у глиб тканини плям. Уражена тканина покривається темним або темно-сірим нальотом. Пізня суха плямистість проявляється на картоплі в кінці цвітіння, як правило, на фізіологічно старих листках нижнього ярусу у вигляді дрібних округлих темно-бурих плям на частках листків з численним бархатним оливковим нальотом. Концентричні лінії у місцях ураження при цьому відсутні. Здорова тканина листків, що залишилася непошкодженою, жовтіє і відмирає. У разі сильного ураження у суху погоду хворі листки закручуються частками догори у вигляді човника. На стеблах і черешках листків з’являються суцільні чорні плями, але, на відміну від ранньої сухої плямистості, без концентричних ліній. Шкідливість хвороби проявляється у зменшенні асиміляційної поверхні рослин, що позначається на утворенні бульб, їх розмірі і крохмалистості. Залежно від ступеня розвитку хвороби недобір урожаю може становити 10-30%, а в роки епіфітотійного розвитку — 60%.
Збудниками хвороби є мітоспорові гриби: ранньої сухої плямистості — Alternaria solani, пізньої сухої плямистості — Alternaria alternatа.
Хвороба інтенсивно розвивається у спекотну погоду, за рясних дощів і рос. Тривалість інкубаційного періоду залежить від температури, стійкості сорту і фази розвитку рослин. За температури +22…+24°С він становить 2-3 дні, за +30…+32°С його тривалість збільшується до 7-12 днів. Посилюється розвиток хвороби через дефіцит калію в ґрунті.
Зберігаються гриби на уражених рештках у формі конідій, хламідоспор, склероцієподібних скупчень гіф грибниці. Життєздатність патогенів у ґрунті зберігається більше трьох років.
Вирощування стійких сортів, використання здорового посадкового матеріалу, протруєння насіннєвих бульб, обов’язкове знищення весною вибракуваних уражених бульб біля картоплесховищ, дотримання сівозміни і просторової ізоляції між насіннєвими і товарними посівами картоплі, збалансоване живлення рослин, обприскування рослин фунгіцидами, передзбиральне знищення бадилля.