Захист картоплі від фітофторозу

Для захисту картоплі від фітофторозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
Viridin (Триходермін) Обробка ґрунту перед висаджуванням розсади 2,0-3,0 л/га
ФітоДоктор Обробка бульб перед посадкою 0,3 л на 1 т бульб
ФітоДоктор
+
Viridin (Триходермін)
Обробка по вегетації ФітоДоктор, 1,0-1,5 л/га
+
Viridin (Триходермін), 2,0 л/га
Фітофтороз на картоплі
Симптоми хвороби

Хвороба поширена у всіх районах вирощування картоплі. Великої шкоди завдає на Поліссі, в північно-західних областях Лісостепу. Проявляється на листках, стеблах, бульбах, паростках, іноді на бутонах, квітках та ягодах. Перші ознаки хвороби спостерігаються у більшості випадків у кінці бутонізації-на початку цвітіння спочатку на листках нижнього ярусу куща картоплі, а пізніше — на листках середнього і верхнього ярусів.  На листках утворюються бурі розпливчасті плями, які облямовані по периферії світло-зеленою смугою. У вологу погоду вони швидко розростаються й охоплюють всю листкову пластинку. Листки загнивають, стають коричневими і зависають на стеблах. У вологу погоду на межі ураженої і здорової тканини з’являється ніжний білий павутинний наліт, частіше з нижнього боку листка, який є нестатевим спороношенням збудника хвороби. На черешках листків і стебел виникають довгасті бурі плями, штрихи і смуги. У місцях ураження тканина загниває, утворюються перехвати, внаслідок чого черешки листків і стебла надламуються. Подібні плями утворюються також на квітконіжках, бутонах і ягодах картоплі. На бульбах хвороба проявляється у вигляді трохи вдавлених твердих бурих або свинцево-сірих плям різної форми. На розрізі бульб у місцях ураження спостерігається забарвлення паренхіми в бурий або іржаво-коричневий колір. Ураження поширюється у серцевину бульби у вигляді розпливчастих конусоподібних штрихів та смуг. Шкідливість фітофторозу полягає у значному зменшенні асиміляційної поверхні рослин, що позначається на процесі утворення і нагромадження у них поживних речовин, особливо в період бульбоутворення. Хворі рослини утворюють недорозвинені і в незначній кількості бульби. Щорічний недобір бульб картоплі від фітофторозу в середньому становить 10% від валових зборів урожаю. У разі значного і раннього ураження бадилля фітофторозом недобір урожаю сягає 70% і більше. Зберігання картоплі з великою кількістю уражених бульб нерідко призводить до загнивання всієї партії.

Збудники хвороби

Збудниками хвороби є є нижчий гриб Phytophthora infestans

Розвиток патогену

Оптимальна температура для проростання зооспорангіїв гриба з утворенням зооспор є +10…+15°С. Інтенсивне проростання зооспорангіїв ростковими гіфами відбувається за температури +22…+25°С. Росткові гіфи, які утворюються під час проростання зооспорангіїв і зооспор, проникають у листки картоплі через продихи. Тривалість інкубаційного періоду, залежно від температури, триває від 3 до 16 днів. За наявності в природних умовах гетероталічної грибниці двох типів спарювання гриб формує статевим шляхом ооспори. Поява нової форми патогена призвела до суттєвих змін у прояві захворювання, його шкідливості. Хвороба стала проявлятися на стеблах картоплі за 1-4 тижні раніше від звичайних строків, істотно збільшилася ураженість бульб. Ця форма проявуодержала назву «стеблова» або «нетипова форма» фітофторозу. Зараження бульб під час вегетації рослин відбувається шляхом змивання дощовою водою зооспорангіїв гриба з уражених листків на ґрунт. Чим ближче до поверхні ґрунту формуються бульби, тим швидше і сильніше відбувається їх зараження. Другий шлях передавання інфекції від бадилля до бульб — при збиранні картоплі під час дотику свіжозібраних бульб з ураженим бадиллям.

Основне джерело інфекції

Основним джерелом інфекції фітофторозу є уражені насіннєві бульби картоплі, в яких зберігається грибниця, купи відбракованих бульб біля картоплесховищ і уражене бадилля «стебловою формою», в якому містяться ооспори гриба.

Заходи захисту

Вирощування стійких сортів, використання здорового посадкового матеріалу, протруєння насіннєвих бульб, обов’язкове знищення весною вибракуваних уражених бульб біля картоплесховищ, дотримання сівозміни і просторової ізоляції між насіннєвими і товарними посівами картоплі, збалансоване живлення рослин, обприскування рослин фунгіцидами, передзбиральне знищення бадилля.

Translate »