Захист кавуна від антракнозу

Для захисту кавуна від антракнозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
Viridin (Триходермін) Обробка ґрунту перед висаджуванням розсади 2,0 – 3,0
ФітоДоктор Обробка насіння 1,0 – 1,5
Viridin (Триходермін) Обробка по вегетації 2,0 – 3,0
Антракноз на кавунах
Симптоми хвороби

На листках з’являються розпливчасті, жовті або світло-бурі плями, які можуть зливатися. Уражені листки буріють, стають крихкими, внаслідок чого утворюються отвори. На стеблах плями довгасті, бурі, вдавлені у вигляді виразок. На плодах плями спочатку дрібні, буруваті, згодом швидко збільшуються і перетворюються на виразки. На поверхні плодів з’являються рожеві спорокупки – конідіальне спороношення. Тому хворобу ще називають “медянкою”. Згодом плями темнішають і стають чорними, внаслідок утворення на них великої кількості мікросклероціїв. Уражені плоди втрачають смакові якості, стають гіркими, загнивають. Особливо великої шкоди антракноз завдає баштанним культурам при зрошуванні. Страждають плоди кавунів, динь при транспортуванні і зберіганні, коли інфекція швидко розповсюджується з хворих плодів на здорові.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є гриб Colletotrichum lagenarum.

Розвиток патогену

Гриб проникає в рослину через механічні пошкодження, продихи, розповсюджується вітром, дощем і комахами. Розвитку хвороби сприяє висока вологість повітря, дощі та роси і температура в межах 25 – 27 °С.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції є рослинні рештки, грунт, насіння, де зберігається склероції, грибниця та конідії.

Заходи захисту

Дотримання сівозміни, повернення на попереднє поле баштанних культур не раніше як через 6 років. Ретельне видалення та знищення рослинних решток, глибока зяблева оранка, просторова ізоляція від інших гарбузових культур. Під час збирання та транспортування плоди слід оберігати від пошкоджень.

Translate »