Захист малини від сірої гнилі

Для захисту малини від сірої гнилі рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
Гаубсин FORTE
+
Viridin (Триходермін)
Обробка по вегетації Гаубсин, 5,0
+
Viridin (Триходермін), 2,0 – 3,0
Целюлад Л®
+
ФітоДоктор
Обробка листового опаду та кущів (восени) Целюлад, 2,0
+
ФітоДоктор, 2,0
Сіра гниль на малині
Симптоми хвороби

Молоде суцвіття, як правило, дуже сприйнятливе до інфекції. Одне або декілька інфікованих суцвіт в кластері можуть призвести до його пошкодження (потемніння та засихання). Інфекція зазвичай проявляється у вигляді м’яких, світло-коричневих, швидко зростаючих у розмірі ділянок на ягоді. Якщо заражені плоди залишаються на рослині, ягода, як правило, всихається, і покривається сірим порохом, через що, захворювання і отримало свою назву – “сіра гниль”. Інфекція найбільш небезпечна в добре огороджених та захищених ділянках насадження, з високою вологістю і поганою циркуляцією повітря. Ягоди суниці садової найбільше вражаються сірою гниллю при контакті з грунтом або з іншими хворими ягодами чи листям. Захворювання може розвинутися на молодих зелених ягодах, але в більшості випадків плоди по мірі достигання стають набагато більше сприйнятливими до захворювання. Як правило, хвороба не виявляється​​ до моменту збору першої ягоди. Після збору, стигла ягода стає надзвичайно сприйнятливою до сірої гнилі, особливо якщо на поверхні ягоди є вм’ятини. Під час збору, контакт з ураженими плодами буде сприяти поширенню захворювання на здорову ягоду. За сприятливих умов для розвитку хвороби, здорові ягоди можуть повністю зіпсуватися (згнити) протягом 48 годин після збору.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є гриб Botrytis cinerea.

Розвиток патогену

Майже у всіх зимуючих насадженнях міститься міцелій гриба Botrytis cinerea, який перебуває в сухому листі, що знаходиться в рядах або в міжряддях. На початку весни, міцелій стає активним і виробляє велику кількість мікроскопічних спор (конідій) на поверхні старих рослинних залишків в рядах насадження. Спори можуть поширитися вітром по всьому насадженні, осідаючи на цвіті та плодах. Вони проростають за умови наявності вологого шару на поверхні рослини і грунту. Зараження може відбутися протягом декількох годин. Ідеальними умовами для розвитку хвороби є температура в межах від 20 до 27 °С і наявність шару вологи на листках від дощу, роси, туману, або зрошувальної води. Захворювання може розвиватися і при більш низьких температурах, якщо листя залишається вологим протягом тривалого часу. Ммалина найбільш сприйнятлива до гриба під час цвітіння і дозрівання ягід. Під час цвітіння, грибок колонізує здорові ділянки цвіту, від чого він часто стає коричневим. Інфікований цвіт передає інфекцію молодим плодам. Гриб, зазвичай, перебуває в стані спокою в зелених плодах, поки вони не почнуть дозрівати. В цей час грибок стає активним і починають проявлятися перші симптоми захворювання (гниль).

Основне джерело інфекції

Гриб зимує у вигляді чорних плодових тіл (склероцій) або у вигляді міцелію в рослинних залишках, зокрема в мертвому листі малини.

Заходи захисту

Важливим є правильний підбір відстані між рослинами і строків внесення добрив. Надмірне застосування азотних добрив, особливо навесні, може призвести до збільшення загущеності листової маси рослин. Затінення ягід густим листям запобігатиме швидкому висиханню плодів у вологі періоди і створюватиме ідеальні умови для розвитку хвороби. Дуже важливим є постійний контроль бур’янів в насадженні. Бур’яни сприяють сповільненню руху повітря між рослинами. Це сповільнює час висихання цвіту і плодів, що збільшує ймовірність виникнення інфекції. Збір ягоди потрібно здійснювати вранці, одразу після висихання рослин. Обов’язково необхідно видаляти всі хворі ягоди з рослин, при цьому ні в якому разі не можна залишати їх у полі. Зривати ягоди потрібно з обережністю, уникаючи вминання та пошкодження ягоди. Зібрану ягоду необхідно якомога швидше охолодити до температури від 0 до 10 °С, щоб знизити ймовірність розвитку хвороби.

Translate »