Захист ожини від септоріозу або білої плямистості

Для захисту ожини від септоріозу або білої плямистості рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
ФітоДоктор
+
Гаубсин FORTE
Обробка по вегетації ФітоДоктор, 1,0
+
Гаубсин, 1,5 – 2,0
Целюлад Л
+
ФітоДоктор 
Обробка листового опаду та кущів (восени) Целюлад, 2,0
+
ФітоДоктор, 2,0
Септоріоз або біла плямистість на ожині
Симптоми хвороби

Ознаки хвороби з’являються наприкінці травня – на початку червня на листках дворічних пагонів, потім у результаті вторинної інфекції конідіальної стадії грибка – і на листі однорічних пагонів. Максимального розвитку біла плямистість досягає в період дозрівання ягід і до глибокої осені вражає пагони, листя і плодові гілочки, особливо в загущених посадках і при надлишку вологи. На листках з’являються округлі блідо-коричневі, потім біліють, з тонкою коричневою облямівкою плями. У середині плями з верхнього боку утворюються червонувато-коричневі крапки – пікніди гриба – збудника хвороби. Потім плями зливаються, уражена тканина буріє, руйнується і випадає. Листя і тонкі гілочки ослизнюються, ягоди загнивають. На стеблах (у нижній і середній їх частинах) виникають світлі розпливчасті плями, більш помітні на формах з пофарбованим стеблом. Найчастіше вони розташовуються близько нирок, але можуть бути і на міжвузлях пагонів. Спочатку плями гладенькі, малопомітні, потім на них з’являються чорні крапки – плодові тіла; уражена тканина покривається поздовжніми і поперечними тріщинами. Шкірочка (епідерма) кори закручується, лущиться, неуражена частина кори залишається гладенькою. При сильному ураженні плями зливаються. Плодові тіла грибка часто покривають поверхню бруньок. Такі бруньки гинуть. Пагони, що розвиваються з вкритих білою плямистістю бруньок, значно коротші здорових, слабкі й тонкі. Стебла вражаються в осінній час, але симптоми ураження в перший рік майже відсутні.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є гриб Septoria rubi West.

Розвиток патогену

З’являється хвороба у травні-на початку червня, але найбільшого розвитку набуває у період формування та початку достигання ягід. Поширюється вона протягом всього літа до кінця вегетації рослин. Стебла уражуються ще восени, але ознаки хвороби стають найбільш помітними лише в наступному році. Поширення інфекційного начала відбувається із повітряними течіями, тому вогнища хвороби виникають передусім біля джерел інфекції. На нові ділянки хвороба потрапляє із садивним матеріалом.

Основне джерело інфекції

Зимує гриб на уражених стеблах ожини, де він утворює плодові тіла – перитеції, у яких достигають сумкоспори. Джерелом первинної інфекції є сумкоспори, що утворюються у перитеціях на уражених дворічних пагонах малини, тому прояв хвороби відмічається на листках цих пагонів поблизу стиглих перитеціїв. Подальше поширення хвороби відбувається вторинною інфекцією.

Заходи захисту

Вирізання та спалювання усіх малорозвинених та уражених пагонів малини як дворічних, так і однорічних.

Translate »