Захист посівів сочевиці від сірої гнилі

Для захисту посівів сочевиці від сірої гнилі рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
Целюлад Л Обробка пожнивних решток попередника 1,0-2,0
ФітоДоктор Передпосівна обробка насіння 1,0-1,5
Гаубсин® FORTE
+
Viridin (Триходермін)
Обприскування рослин по вегетації Гаубсин® FORTE, 2,0
+
Viridin (Триходермін),  1,0-2,0
Сіра гниль на посівах сочевиці
Симптоми хвороби

Ботритініоз або сіра гниль є небезпечною хворобою. В Україні хвороба відмічається в усіх районах вирощування сочевиці. Найбільшого поширення вона набуває у районах з прохолодною та вологою погодою в другій половині вегетації. Збудник може діяти і як грунтовий патоген, а також спричиняти гниття стебел і бобів під час цвітіння та наливання бобів. Цей гриб поліфаг і його інокулум присутній в грунтовому середовищі більшості полів. Але проблемною ця хвороба стає на загущених посівах, які схильні до полягання за прохолодної і вологої погоди. Симптоми проявляються наступним чином листя в’януть і опадають, боби не наливаються, інфіковані місця стають сірими або коричневими. При комбайнуванні місць уражених хворобої хмари сірих спор можуть здійматися в повітря, і спричиняти проблеми з диханням. Патоген уражує різні органи рослин: листя, черешки, стебла, боби та насіння. На уражених органах спочатку з’являються буруваті плями з розпливчастими краями, що поступово переходять на здорові тканини, зливаються і охоплюють більшу їх частину. Місця ураження набувають буро-зеленого забарвлення і у вологу погоду загнивають. У посушливий період вони мають вигляд буруватих сухих виразок. Місця ураження при підвищеній вологості вкриваються тонким нальотом міцелію сірувато-бурого кольору з масою спор – конідій, рихлі скупчення яких є характерною ознакою сірої гнилі. Уражені стебла часто надламуються, листки та велика кількість квіток і зав’язей обпадає. Шкідливість сірої гнилі полягає в зниженні врожаю зерна та посівних якостей насіння.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є недосконалий гриб Botrytis cinerea Pers. ex Fr.

Розвиток патогену

Ботритініоз майже завжди зустрічається разом із склеротиніозом. Після перезимівлі склероції проростають міцелієм з конідіальним спороношенням або утворюють плодові тіла з аскоспорами. У наших умовах розвивається, як правило, численне конідіальне спороношення. Оптимальною для проростання спор є температура +18˚С.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції є уражені рослинні рештки,  заражене насіння та грунт у якому зберігається грибниця патогена.

Заходи захисту

Дотримання чергування культур у сівозміні, просторової ізоляції нових посівів культури від минулорічних; вирощування відносно стійких сортів, посів в оптимальні строки здоровим насінням; протруювання насіння,  знищення післязбиральних решток. При сприятливих для розвитку хвороби умовах застосування фунгіцидів.

Translate »