Захист посівів вики від аскохітозу

Для захисту посівів вики від аскохітозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
Целюлад Л
Обробка пожнивних решток попередника 1,0-2,0
ФітоДоктор Передпосівна обробка насіння, 10 л/т 1,0-1,5
Гаубсин FORTE
+
Viridin (Триходермін)
Обприскування рослин по вегетації, 250-300 л/га Гаубсин, 2,0
+
Viridin (Триходермін), 1,0-2,0
Аскохітоз на посівах вики
Симптоми хвороби

Захворювання широко розповсюджене в усіх районах вирощування і проявляється протягом всього періоду вегетації на всіх наземних органах рослин. Характерною ознакою ураження аскохітозом є плямистість на листі, черешках, стеблах, бобах та насінні. При ураженні на уражених листках з’являються округлі плями жовтуватого або світло-коричневого кольору з темно-бурою облямівкою. На стеблах і черешках плями коричневого кольору, видовжені і дещо вдавлені. В подальшому плями можуть збільшуватися, окільцьовувати стебла, в результаті чого останні надламуються, і вся рослина або окремі пагони засихають. Перші ознаки ураження аскохітозом з’являються на листі, часто ще у фазу сходів. При зараженні рослин в кінці вегетації типові плями не з’являються, а на уражених ділянках добре помітні пікніди. Шкідливість аскохітозу проявляється у зниженні схожості ураженого насіння, загниванні кореневої шийки та коренів, затримці розвитку рослин. Молоді, сильно уражені рослини відстають у рості і розвитку від здорових в 1,5-3 рази, передчасно засихають, листя на них опадає.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є незавершений гриб Ascochyta fabae Speg. (телеоморф Didymella fabae G.J. Jellis& Punith.)

Розвиток патогену

Ураження рослин аскохітозом може відбуватися, як навесні при проростанні ураженого насіння, так і протягом вегетації спорами – конідіями, що формуються у плодових тілах – пікнідах. При попаданні на листя або інші органи рослин, вони спричиняють нове ураження. Розвиток хвороби починається з нижнього листя, потім вона піднімається вище, охоплюючи стебла і боби. Сильне ураження гороху аскохітозом спостерігається при поєднанні високої вологості повітря з температурою +20…+25°С. Зниження температури повітря, навіть, при наявності достатньої кількості вологи, перешкоджає розвитку хвороби.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції є уражені рештки, де зберігаються пікніди, та уражене насіння, всередині якого знаходиться грибниця патогену. При цьому на насінні збудники хвороби можуть зберігатися більше 5 років.

Заходи захисту

Дотримання сівозмін, знищення післяжнивних решток, використання здорового посівного матеріалу, ранні строки посіву, протруювання насіння. При сприятливих для розвитку хвороби умовах застосування фунгіцидів.

Translate »