Захист сливи від червоної плямистості, або полістігмозу

Для захисту сливи від червоної плямистості, або полістігмозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
ФітоДоктор 
+
Гаубсин FORTE
Профілактичні обробки по вегетації ФітоДоктор, 2,0
+
Гаубсин, 5,0
Целюлад Л
+
ФітоДоктор 
Обробка листового опаду та стволів дерев (восени) Целюлад, 3,0- 5,0
+
ФітоДоктор, 1,5 – 2,0
Червона плямистість або полістігмоз на сливі
Симптоми хвороби

Зазвичай хвороба проявляється у другій половині літа, але іноді значно раніше – в кінці травня – на початку червня. Спочатку на листі з’являються окремі, невеличкі, хлоротичні, жовтуваті плями. Поступово вони збільшуються до 8-12 мм у діаметрі, стають більш опуклими і подушкоподібними та набувають оранжевого або яскраво-червоного забарвлення. Уражені листя передчасно опадають і до весни плями на них стають чорними. Через передчасне опадання листя суттєво знижується врожайність та зимостійкість рослин. Також, в уражених деревах накопичується недостатня кількість запасних пластинчатих речовин, за рахунок чого на наступний рік можливе опадання квітів та зав’язі.

Збудники хвороби

Гриб – Polystigma rubrum.

Розвиток патогену

У період вегетації у місцях ярко-забарвлених плям на листі утворюється міцелій у вигляді строми (подушечки) та формуються пікніди з пікноспорами. Пікніди добре помітні в місцях плям із нижньої сторони листя у вигляді точкових яйцеподібних порожнин. В них утворюються тонкі, вигнуті, голкоподібні пікноспори. Пікноспори не викликають зараження рослин, але забезпечують статевий процес, у результаті якого виникає сумчата стадія в якій гриб зимує на опалому листі. Сумкоспори (аскоспори) дозрівають навесні (8 сумкоспор у кожній сумці) та заражають листя. При набуханні зараженого листя під впливом весняних осадів сумкоспори, що дозріли, вивільнюються з перитеціїв і розповсюджуються повітряними потоками. Потрапляючи на молоде листя вони проростають у ростову трубку, яка проникає у тканину листа та розростається по тій у строму.  Інкубаційний період триває 35-40 днів, у зв’язку з чим навіть при ранньому зараженні молодих листків хвороба починає проявлятися не раніше кінця весни – початку літа. За рахунок того, що перитеції дозрівають неодночасно, а викидання та проростання сумкоспор сильно залежить від опадів, поява нових уражених листів триває протягом всього літа. Найкращі умови для розвитку збудника: вологість ґрунту в шарі 10 см вище 12% та опади у квітні та травні вище норми.

Основне джерело інфекції

Заражене опале листя.

Заходи захисту

Вирощування стійких сортів. Знищення інфікованого опалого листя. Оранка у міжряддях та обкопування пристовбурової зони. Обробка дерев фунгіцидами.

Translate »