Захист сливи від клястероспоріозу, або дірчастої плямистості

Для захисту сливи від клястероспоріозу, або дірчастої плямистості рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
ФітоДоктор 
+
Гаубсин FORTE
Профілактичні обробки по вегетації ФітоДоктор, 2,0
+
Гаубсин, 5,0
Целюлад Л
+
ФітоДоктор 
Обробка листового опаду та стволів дерев (восени) Целюлад, 3,0- 5,0
+
ФітоДоктор, 1,5 – 2,0
Клястероспоріоз, або дірчаста плямистість на сливі
Симптоми хвороби

Уражуються все надземні органи рослини: бруньки, листя, зав’язі та навіть пагони, – але типові ознаки проявляються саме на листях. У період відносного спокою відбувається ураження бруньок, більша частина з яких не розкривається і вкривається камеддю. Такі бруньки всихають, приймають темне забарвлення, не відпадають та зберігають у своїх лусочках спори гриба. Такі спори зимують у вигляді міцелію або конидій, а навесні продовжують пригнічувати розвиток надземних частин рослини. Уражені пагони на початковому етапі розвитку хвороби набувають червоно-фіолетового забарвлення. Через 10-15 днів їх забарвлення змінюється на блідо-жовте з червоною облямівкою. На таких ділянках відбувається всихання тканин або утворюються тріщині з камеддю. Найчастіше такі паростки гинуть. На листах, що лише розпустилися утворюються невеличкі темні вкраплення до 1 мм у діаметрі, округлої форми з блідо-жовтуватим забарвленням. Вкраплення згодом збільшуються і розростаються до 10 мм в діаметрі, набувають темно-коричневий або бурий окрас. Більша частина плям через 10-15 днів всихає, розтріскується та опадає, утворюючи велику кількість дірочок на поверхні листка. Такі листки жовтіють та опадають. Від попадання спори на листок до випадіння шматочка його тканини може пройти від 10 до 15 днів, в залежності від температури повітря та сприйнятливості сорту. Наявність облямівки – важлива діагностична ознака, за якою відрізняють цю хворобу від інших плямистостей. Іноді окремі плями можуть зливатися, утворюючи після випадання великі отвори.

Збудники хвороби

Гриб – Clasterosporium carpophilum.

Розвиток патогену

Патоген зимує у вигляді міцелію та конідій на уражених ділянках пагонів, у тріщинах і бруньках. Встановлено, що довжина інкубаційного періоду при оптимальних умовах складає 3-4 доби, а в залежності від температури варіює в межах 3-9 діб. Сприятливі умови для розвитку патогена: тепла зима, оптимальна температура повітря в період вегетації, випадіння аномальної кількості опадів у травні-червні (2-3 норми) та підвищена вологість повітря.

Основне джерело інфекції

Заражені спорами залишки рослин. Спори розносяться за допомогою вітру, дощу та комах.

Заходи захисту

Вирощування стійких сортів. Збір та знищення уражених плодів, листів та пагонів. Оранка у міжряддях та обкопування пристовбурової зони. Обробка дерев фунгіцидами.

Translate »