Захист сочевиці від фузаріозної кореневої гнилі

Для захисту посівів сочевиці від фузаріозної кореневої гнилі рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
Целюлад Л Обробка пожнивних решток попередника 1,0-2,0
ФітоДоктор Передпосівна обробка насіння 1,0-1,5
ФітоДоктор
+
Viridin (Триходермін)
Обприскування рослин по вегетації ФітоДоктор, 1,0
+
Viridin (Триходермін),  1,0-2,0
Фузаріозна коренева гниль на посівах сочевиці
Симптоми хвороби

Хвороба поширена повсюдно. Від в’янення можуть потерпати  рослини сочевиці протягом усього вегетаційного періоду. Особливо велику небезпеку хвороба становить для сходів, спричинюючи загнивання проростків, коренів. Згодом місця ураження набувають темно-коричневого забарвлення, на них утворюються різної глибини виразки та тріщини. Однак, симптоми   найбільш виражені у фазі цвітіння, коли спочатку поникає верхівка, в’януть, скручуються, а іноді й обсипаються листочки. Боби формуються у невеликій кількості з дрібним недорозвиненим насінням. Дуже часто має місце пожовтіння або почервоніння листя, опадання листя. Рослини легко вириваються з ґрунту. Пригнічені рослини часто гинуть. Фузаріоз виявляється на всіх зернобобових культурах також у вигляді трахеомікозного в’янення, ураження бобів та насіння. При трахеомікозному в’яненні спочатку листя втрачає тургор, стебло у прикореневій частині стає темно-коричневим, верхівка його поникає, а потім проходить швидке усихання рослини. Судини коріння, стебла, черешків, листя і квітконіжок ураженої рослини набувають червоно-коричневого відтінку. Основний корінь зовнішньо виглядає здоровим, а дрібні корінці буріють і засихають. При поперечному розрізі коренів та стебла помітне побуріння судин, які заповнюються гіфами гриба. У вологу погоду в основі стебла уражених рослин з’являються білі, помаранчеві  й рожеві подушечки. Фузаріоз часто плутають із тепловим раком який трапляється коли молоді сходи сочевиці піддаються дії гарячої поверхні грунту. При фузаріозі основа стебло звужується до низу аж до кінця кореня бокові корені відмирають рослини легко вириваються з грунту. При тепловому раці, проростки завядають дуже швидко в дуже жаркі весняні дні на стеблі на рівні з землею утворюється перетяжка, часто з бруньок які находяться нижче поверхні грунту можуть відростати нові стебла.

Збудники хвороби

Збудниками хвороби є гриб  Fusarium oxysporum f.sp. lentis.

Розвиток патогену

Сильний розвиток фузаріозу відбувається в періоди з високою температурою, низькою відносною вологістю повітря та невеликою кількістю вологи. В окремі роки, особливо з підвищеною вологістю в другій половині вегетації нуту, фузаріоз може уражувати також боби та насіння в них.

Основне джерело інфекції

Джерелами хвороби можуть бути рослинні рештки, ґрунт, але, головним чином, найбільше значення має інфіковане патогенами насіння.

Заходи захисту

Дотримання 3-4 річного чергування культури в сівозміні; використання здорового посівного матеріалу; ранні строки посіву; оптимальна норма висіву та глибина заробки насіння; протруювання насіння.

Translate »