Захист сої від борошнистої роси

Для захисту сої від борошнистої роси рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
Целюлад Л Обробка пожнивних решток попередника 1,0-2,0
ФітоДоктор Передпосівна обробка насіння 1,0-1,5
Гаубсин® FORTE
+
Viridin (Триходермін)
Обприскування рослин по вегетації Гаубсин® FORTE, 2,0
+
Viridin (Триходермін),  1,0-2,0
Борошниста роса на сої
Симптоми хвороби

Прояв захворювання характеризується появою на верхній стороні листів, на стеблах і бобах білуватого павутиннистого або борошнистого нальоту. Пізніше наліт ущільнюється, сіріє і на ньому у виді чорних крапок утворяться клейстотеції патогенну. Уражені борошнистою росою листки мають меншу асиміляційну поверхню, стають крихкими. При сильному розвитку гриб може викликати значний недобір урожаю — 15% і більше.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є Erysiphe communis f. glycine Jacz.

Розвиток патогену

Патоген розвиває поверхневу грибницю, на якій формується конідіальна стадія. Трохи пізніше тут же розвиваються клейстотеції. Навесні з них викидаються сумки з сумкоспорами, що розносяться повітряними потоками і заражають рослини. Клейстотеції кулястої форми з численними незабарвленими придатками. Діаметр 62 – 180 мкм. У клейстотеції буває 4-8 еліптичних сумок, у кожній з яких така ж кількість одноклітинних сумкоспор розміром 19-25 х 9-14 мкм. Конідії бочкоподібні, одноклітинні, 25-30 х 8-10 мкм, зібрані в ланцюжки. Протягом розвитку патоген проходить дві стадії – анаморфну (рід Oidium) і телеоморфну (сумчасту).

Основне джерело інфекції

Поширення гриба відбувається конідіями за допомогою вітру, дощу і комах. Оптимальні умови для проростання конідій – 18-22 оС та відносна вологість 60-80%. Зимує патоген у вигляді клейстотеціїв на опалих рештках уражених рослин. Конідії — основне джерело розповсюдження інфекції. Саме їх утворення надає ураженим органам характерний для цього захворювання «борошнистий» вигляд.

Заходи захисту

Дотримання сівозміни,  глибока зяблева оранка та повне заорювання рослинних решток, які є джерелом інфекції. При сильному розвитку хвороби проводять обприскування фунгіцидами.

Translate »