Захист томатів від альтернаріозу

Для захисту томатів від альтернаріозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування
Viridin (Триходермін)
Обробка ґрунту перед висаджуванням розсади 2,0 -3,0 л/га
ФітоДоктор Обробка насіння 1,0-1,5 л/т
ФітоДоктор Замочування коренів розсади (або полив одночасно з садінням) 1 л на 50 л води
ФітоДоктор 
+
Viridin (Триходермін)
Обробка по вегетації ФітоДоктор, 1,0 – 1,5  л/га
+
Viridin (Триходермін), 2,0 л/га
Cуха плямистість, або альтернаріоз на томатах
Симптоми хвороби

Суха плямистість з’являється на рослинах томатів практично щорічно. Уражує томати в усіх районах вирощування, в усіх фазах розвитку і практично всі органи — листя, стебла, черешки, суцвіття та плоди. Симптоми ураження альтернаріозом з’являються на рослинах томатів, як правило, раніше, ніж фітофторозом, тому цю хворобу ще називають ранньою сухою плямистістю, або макроспоріозом (за назвою збудника — синонімуму). Спочатку на нижніх, а потім і на верхніх листках з’являються темно-бурі округлі плями з концентричними колами. Тканина в місцях плям суха навіть за вологої погоди. Хвороба супроводжується поступовим загальним пожовтінням листків. На стеблах і черешках утворюються довгасті темно-бурі плями з чорним або темно-сірим нальотом. У місцях ураження утворюються сухі виразки. Рослини в’януть. На плодах утворюються бурі плями з вираженою зональністю. У вологу погоду плями вкриваються чорним оксамитовим нальотом — конідіальним спороношенням гриба. Різні види збудників хвороби викликають симптоми, що відрізняються між собою. Іноді на листках з’являються спочатку дрібні темно-бурі плями, які потім зливаються, утворюючи великі округлі або кутасті темні плями з темно-оливковим нальотом. Концентричні кола не утворюються. Здорова частина листків жовтіє і згодом відмирає. При сильному ураженні листки закручуються догори у вигляді човника. На стеблах і черешках утворюються суцільні темні продовгуваті плями без концентричних кіл. Вважається, що такі симптоми хвороби характерні для пізньої форми сухої плямистості. Проте спостереження, проведені в останні роки, свідчать про одночасний прояв на рослинах різних форм альтернаріозу. За нашими даними шкідливість альтернаріозу дещо нижча порівняно з фітофторозом. Це пов’язано зі швидкістю накопичення інфекції, яка при альтернаріозі є зазвичай нижчою. Втрати урожаю плодів за 50 %-го розвитку хвороби при ураженні альтернаріозом становили 10 %, тоді як при ураженні фітофторозом — понад 49 %.

Збудники хвороби

Гриби роду Alternaria.

Розвиток патогену

Збудники сухої плямистості томатів відносяться до незавершених грибів класу Deuteromycetes. Ці гриби є факультативними паразитами, які швидше заселяють ослаблені рослини. В спекотну погоду рослини томатів прив’ядають, черешки листків поникають. У вечірньо-нічний період тургор рослин відновлюється, проте опірність знижується, чим створюються сприятливі умови для зараження їх збудником альтернаріозу. Велике значення для розвитку тієї чи іншої хвороби мають погодні умови. Якщо розвитку фітофторозу сприяє дощова прохолодна погода, то альтернаріозу — суха жарка погода з періодичними теплими дощами. В роки з холодною і вологою погодою в червні-липні домінує фітофтороз, при теплій погоді і частому чередуванні вологих і сухих періодів — альтернаріоз. Оптимальними умовами для розвитку альтернаріозу є температура повітря 23–25 оС при вологості не нижче 76 %. Тому, залежно від погодних умов, що складаються у період вегетації, домінує та або інша хвороба.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції є уражені рослинні рештки томатів. Збудник може зберігатися у формі міцелію і конідій на рослинних рештках та в насінні.

Заходи захисту

В першу чергу це дотримання щорічної сівозміни. У теплицях і парниках температура повітря повинна підтримуватися на рівні +23…+25 ° С, а також треба тримати вологість грунту в межах норми. Поливи здійснювати тільки теплою водою. При перших зараженнях рослини, захворюванні частини треба зрізати і знищувати листя.

Translate »