Захист томатів від фітофторозу

Для захисту томатів від фітофторозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування
Viridin (Триходермін)
Обробка ґрунту перед висаджуванням розсади 2,0 -3,0 л/га
ФітоДоктор Обробка насіння 1,0-1,5 л/т
ФітоДоктор Замочування коренів розсади (або полив одночасно з садінням) 1 л на 50 л води
ФітоДоктор 
+
Viridin (Триходермін)
Обробка по вегетації ФітоДоктор, 1,0 л/га
+
Viridin (Триходермін), 2,0 л/га
Фітофтороз на томатах
Симптоми хвороби

Фітофтороз  широко розповсюджений в усіх зонах України, вражуючи томати повсюдно, але не в однаковій мірі в різні роки. Велику роль у поширенні хвороби відіграють, як відомо, погодні умови, особливості сорту та наявність інокулюму збудника. Названі фактори забезпечують сприятливі умови для зараження рослин і розвитку патологічного процесу. За особливого їх поєднання складаються передумови для епіфітотійного розвитку хвороби, внаслідок чого відбувається значний недобір урожаю томатів. Шкідливість хвороби надзвичайно висока. При сильному ураженні урожай плодів знижується на 70–80 %, а іноді повністю втрачається. Хворобою уражуються усі органи рослини — листки, стебла, плоди. На листках утворюються бурі плями, які за високої вологості повітря з нижнього боку вкриваються білим павутиноподібним нальотом, що є спороношенням гриба. На плодах з’являються коричнево-бурі тверді розпливчасті плями. У вологу погоду (або за густої роси чи туманів) по краях вкриваються світло-сірим нальотом.

будники хвороби

Гриб Phytophthora infestans.

Розвиток патогену

Збудник фітофторозу існує в природі у вигляді фізіологічних рас, що відрізняються за здатністю заражати різні сорти томатів. Тривалість інкубаційного періоду (від зараження до появи симптомів) триває від 3 до 16 днів, залежно від температури повітря. Масове поширення фітофторозу спостерігається, як правило, після тривалої дощової погоди за температури повітря 18–20 °С і вологості не нижче 76 %. Тумани, роси і дощі за помірної температури сприяють розвитку хвороби. Зараження рослин відбувається за наявності краплинної вологи на поверхні рослин. У період вегетації рослин збудник розповсюджується за допомогою зооспорангіїв-конідій. Протягом вегетаційного періоду гриб утворює кілька десятків генерацій, що забезпечує йому швидке поширення.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції є уражені рослинні рештки томатів і картоплі, яку фітофтороз також сильно уражує. Гриб у формі міцелію зимує у бульбах картоплі. Висаджені хворі бульби і поява уражених ростків є першоджерелом інфекції в полі. При зараженні томатів від картоплі хвороба може проявлятися одночасно на цих культурах. Незалежним від картоплі джерелом зараження томатів є спеціальні структурні органи гриба — ооспори, які гриб утворює у результаті статевого процесу для перенесення несприятливих умов. Їх ще називають зимуючими спорами. Вчені вважають, що ооспори також можуть бути джерелом інфекції і мінливості популяції.

Заходи захисту

В першу чергу це дотримання щорічної сівозміни. У теплицях і парниках температура повітря повинна підтримуватися на рівні 23-25 ° С, а також треба тримати вологість грунту в межах норми. Поливи здійснювати тільки теплою водою. При перших зараженнях рослини, захворюванні частини треба зрізати і знищувати листя.

Translate »