Захист томатів від вертицильозного в’янення

Для захисту томатів від вертицильозного в’янення рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування
Viridin (Триходермін)
Обробка ґрунту перед висаджуванням розсади 2,0 -3,0 л/га
ФітоДоктор Обробка насіння 1,0-1,5 л/т
ФітоДоктор Замочування коренів розсади (або полив одночасно з садінням) 1 л на 50 л води
Вертицильозне в’янення на томатах
Симптоми хвороби

В’янення відбувається завдяки ураження судинної системи рослин збудниками хвороби, внаслідок чого відбувається втрата тургору, призупиняється ріст і розвиток рослин. Хвороба частіше спостерігається у період бутонізації-цвітіння томатів у південних та південно-західних районах. Збудники проникають у рослину через кореневу систему і поширюються по рослині, проникаючи навіть у плоди і насіння. Першими ознаками хвороби є прив’ядання верхівки рослини або окремих листків середнього, чи нижнього ярусів. З’являється строкатість у забарвленні листків. В окремих випадках спостерігається загальне пригнічення рослин і утворення дрібних плодів. На поперечному зрізі прикореневої частини стебла добре помітно побуріння судинного кільця та скупчення грибниці патогену, який токсинами отруює рослину. Залежно від умов середовища, відбувається або раптове швидке в’янення і засихання ще зелених рослин, або хвороба набуває затяжного хронічного характеру. За вертицильозного в’янення частіше всього жовтіють нижні листки, пізніше на листках з’являються бурі плями зі світло-жовтою облямівкою, і вся рослина поступово в’яне.

Збудники хвороби

Патологія викликається грибами Verticillium albo-atrum Reinke et Berthold

Розвиток патогену

Для розвитку вертицильозного в’янення оптимальною є температура повітря +16℃…+20℃.

Основне джерело інфекції

Головним джерелом інфекції є заражені рослинні рештки, ґрунт та насіння. Збудник хвороби можуть тривалий час зберігатися у ґрунті, не втрачаючи життєздатності. В зв’язку з цим не можна розміщувати томати на тому місці, де виявлено вертицильозне в’янення протягом 4–6 років.

Заходи захисту

В першу чергу це дотримання щорічної сівозміни. У теплицях і парниках температура повітря повинна підтримуватися на рівні 23℃-25℃, а також треба тримати вологість грунту в межах норми.

Translate »