Захист цибулі від пероноспорозу

Для захисту цибулі від пероноспорозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування
Viridin (Триходермін) Обробка ґрунту перед висаджуванням розсади 2,0 – 3,0 л/га
ФітоДоктор Обробка посадкового матеріалу 1,5 л/ на 35 л води на 1 т цибулин
Полісульфід Натрію Обробка по вегетації 4,0 – 5,0 л/га

 

*Для органічних господарств: 

Препарат  Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норми внесення
Viridin (Триходермін)
+
ФітоДоктор
Обробка по вегетації Viridin (Триходермін),  1,5-2,0  л/га
+
ФітоДоктор, 1,0 л/га

 

Пероноспороз на цибулі
Симптоми хвороби

Особливо небезпечною хворобою є несправжня борошниста роса, яка уражує цибулю на протязі усього вегетаційного періоду. Пероноспороз уражує всі види цибулі, але найбільш уражується цибуля звичайна. Проявляється хвороба через 3 – 4 тижні після садіння цибулин сіянки або маточної цибулі. Уражуються усі надземні частини та цибулина. Уражені рослини відстають у рості, листки жовтіють і засихають. У вологу погоду листки вкриваються сірувато-фіолетовим нальотом. На уражених тканинах затримується пил і частинки ґрунту, внаслідок чого рослина набуває темно – сірого забарвлення. З ураженого листя гриб проникає у цибулину, при цьому ніяких зовнішніх ознак в цибулині не спостерігається, де і зимує у вигляді міцелію. При висаджуванні в поле вони дають хворі рослини. На насінниках хвороба уражує стрілки та листки, на них утворюються жовтуваті, різного розміру овальні плями з характерним сірувато-фіолетовим нальотом. Уражені стрілки надламуються, насіння не визріває, або зовсім не утворюється. Несправжня борошниста роса дуже шкодочинна, від хвороби гине 15 – 20 % рослин і більше.

Збудники хвороби

Збудник – ооміцетний гриб Рeronospora destructor

Розвиток патогену

У період вегетації пероноспороз поширюється конідіями, які розносяться вітром, поливною та дощовою водою. Рясне конідіальне спороношення утворюється рано вранці, коли випадають роси. Конідії гриба у вологу погоду зберігають життєздатність протягом кількох днів, в суху – під дією сонячних променів гинуть через 1,5- 2 години.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції є уражені багаторічні види цибулі, а також ріпчаста цибуля, сіянка та ріпка, де зберігається грибниця. Г риб може зберігатися також і на рослинних рештках. Насінням і під час зберігання цибулі пероноспороз не розповсюджується.

Заходи захисту

Головним заходом проти несправжньої борошнистої роси є одержання здорового садивного матеріалу, дотримання сівозміни – цибуля повинна повертатися на попереднє місце не раніше ніж через 3-4 роки. Не допускати збільшення дози азотних добрив. Гній слід вносити під попередню культуру, а мінеральні добрива з підвищеними дозами фосфору безпосередньо під цибулю.

Translate »