Для захисту вишні від коккомікозу кісточкових рекомендуємо використовувати:
Препарат | Спосіб обробки, витрата робочого розчину | Норма застосування, (л/га або л/т) |
ФітоДоктор + Гаубсин FORTE |
Профілактичні обробки по вегетації | ФітоДоктор, 2,0 + Гаубсин, 5,0 |
Целюлад Л + ФітоДоктор |
Обробка листового опаду та стволів дерев (восени) | Целюлад, 3,0- 5,0 + ФітоДоктор, 1,5 – 2,0 |
Найбільш очевидним симптомом даного захворювання є пожовтіння листя і їх опадання, що відбувається рано навесні. Уражене листя заповнене численними чорними ушкодженнями, які покривають значну частину листа. Вони з’являються спочатку у вигляді невеликих пурпурових плям, які стають червоними або коричневими, а пізніше чорними. Більшість плям має округлу форму. Такі плями спочатку невеликі з’являються на верхньому боці листка, а на нижньому боці в місцях плями добре видно рожево-білі подушечки конідіального спороношення гриба, які є джерелом вторинної інфекції. Перші симптоми кокомікозу з’являються в першій половині червня. У разі суттєвого ураження хворобою у дерев починається передчасний листопад. Уже в кінці липня – серпні вони скидають 60–80 % листків, а молоді насадження оголюються повністю. Передчасне масове осипання листя ослаблює рослину, в суворі зими можливе підмерзання дерев. Також захворювання може призводити до карликовості дерев, зменшення розміру та кількості плодів та погіршення їх якості.
Гриб – Blumeriella jaapii, (Blumeriella hiemalis, або Соссомусеs hiemalis, конидіальная стадія Cylindrosporium hiemale).
За період вегетації гриб дає 8–10 генерацій. Інкубаційний період хвороби залежно від погодних умов триває 8–20 днів. Проростають конідії за наявності краплинно-рідинної вологи і при температурі +19–23°С. Зимує гриб на опалому листі міцеліальними стромами, на яких навесні формуються плодові тіла апотеції з сумками і сумкоспорами (аскоспори). Патоген зимує на опалому листі та навесні на них розвиваються плодові тіла гриба – апотеції. Спори (аскоспори) утворюються в апотеціях та розповсюджуються вітром, дощем або комахами на здорові листки. Аскоспори можуть прилипати до листя, якщо на них є волога та за умов оптимальної температури проростати протягом декількох годин після прилипання. Після цього вони проникають всередину листа через продихи на нижньому боці листа та потрапляють у міжклітинники листа. За оптимальних умов через 5-15 діб на листях з’являються ознаки зараження у вигляді невеличких плям. Після утворення такого ураження, починається утворення вторинної фази інфікування за допомогою конидій, які утворилися на нижньому боці листка. Ці конидії мають білястий вигляд та поширюються вітром або дощем і можуть викликати додаткове інфікування.
Заражене опале листя.
Вирощування стійких сортів. Знищення ураженого листя. Оранка у міжряддях та обкопування пристовбурової зони. Обробка дерев фунгіцидами.