Система захисту ріпаку від склеротиніозу

Для захисту ріпаку від склеротиніозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки Норма витрати
Целюлад Л
+

ФітоДоктор
Обробка пожнивних решток попередника Целюлад, 2,0 л/га
+
Фітодоктор, 0,5 л/га
BINOC ТК Обробка насіння 0,05-0,075 кг на 3 посівні одиниці
Viridin (Триходермін)
+
ФітоДоктор
Обробка по вегетації Viridin (Триходермін),  2,0  л/га
+
ФітоДоктор, 1,0 л/га
Склеротиніоз (біла гниль) ріпаку
Симптоми хвороби

Територіально хвороба може з’явитися будь-де, але основною умовою є підвищена  вологість ґрунту і невисока температура повітря. Ознаки склеротиніозу помітні у вигляді водяної плямистості на основі стебла. Але важливо знати, що прояви хвороби можуть змінюватися. Захворювання починається з ложа листка. Тут найдовше затримується волога через скупчення пилку, тож виникають сприятливі умови для проростання спор гриба і поширення інфекції. Під час зростання рослини плямистість викликає напівмокру гниль, котра поступово вражає нижні листки. Якщо й надалі погода залишається вологою, то тканини  уражених рослин стають м’якими і починають гнити, а потім покриваються білим ватоподібним шаром, по центру якого помітними стають чорні склероції. Склеротиніоз ріпаку часто призводить до значних втрат врожаю. Адже уражені рослини ламаються та гинуть, а густота ураження може бути надзвичайно високою, що й спричиняє катастрофічні втрати.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є гриб Sclerotinia sclerotiorum.

Розвиток патогену

Склероції завбільшки з горошину, що лежать в грунті на невеликій глибині. З них розвиваються надземні блюдцеподібні резервуари зі спорами (апотеції). Проростання склероції і утворення апотеції залежать від температури і вологості ґрунту. З кінця квітня до початку травня з апотеції викидаються спори, які переносяться вітром на невеликі відстані. Їх потрапляння на сусідні поля виключається. Склеротиніоз ріпаку майже не вражає молоді рослини. На дорослих ознаки хвороби помітні у вигляді водяної плямистості на основі стебла. Захворювання починається з ложа листа. Тут найдовше затримується волога через скупчення пилку і створюються сприятливі умови для проростання спор гриба і поширення інфекції. Чергування теплої і вологої погоди ускладнює прогнозування хвороби.

Основне джерело інфекції

Патоген зимує на післязбиральних рештках, тому важливо не залишати їх на полях.

Заходи захисту

Уникати монокультурного вирощування ріпаку, адже це перший крок до зараження хворобами, бажано у сівозміну включати злакові та фуражні зернові,  уникати занадто згущених посівів. При виявленні хвороби, негайно знищувати заражені рослини на початкових стадіях розвитку хвороби, своєчасно збирати ріпак і знищувати післязбиральні рештки.

Translate »