Захист абрикоса від бактеріального раку кісточкових

Для захисту абрикоса від бактеріального раку кісточкових рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки Норма витрати
(л/т або л/га)
ФітоДоктор 
+
Viridin (Триходермін)
Профілактичні обробки по вегетації ФітоДоктор, 2,0
+
Viridin (Триходермін), 5,0
Целюлад Л
+
ФітоДоктор 
Обробка листового опаду та стволів дерев (восени) Целюлад, 3,0- 5,0
+
ФітоДоктор, 1,5 – 2,0
Бактеріальний рак кісточкових
Симптоми хвороби

Уражуються всі надземні органи рослин. На стовбурах і гілках хвороба проявляється у вигляді багаторічних ракових виразок та відмирання кори, що спричинює засихання окремих гілок і загибель всієї рослини. Як правило, початкове ураження виявляють у місцях пошкоджень. Під корою у лубі утворюється спочатку невелике побуріння, яке посилює виділення камеді, що супроводжується здуттям кори. Згодом під напором камеді кора тріскається й утворюється виразка, що розширюється уздовж довгої осі. Виділення камеді з виразок посилюється. У місцях утворення виразок луб’яні тканини руйнуються до деревини, внаслідок чого виникають пустоти. Виразки збільшуються в осінньо-зимовий і весняний періоди. Влітку завдяки камбію сусідніх, не уражених збудником хвороби частин лубу, навколо рани формуються валикоподібні новоутворення і краї рани рубцюються. У цих новоутвореннях створюється провідний рукав, за допомогою якого рослина підтримує своє існування. Під впливом збудника хвороби новоутворення руйнуються, а кора в цих місцях окільцьовується. Гинуть гілки і навіть все дерево. Інколи рани утворюються з одного боку гілок, тоді крона розвивається однобічно. Деколи бактеріальний рак зумовлює швидше відмирання кори без утворення виразок. Кора просочується камеддю або водою, буріє і тхне як прокислий гіркий мигдаль. Потім чорніє й відмирає. Це пояснюється токсичною дією збудників хвороби на кору. На бактеріальний рак можуть хворіти й основні корені. Хвороба проявляється, як і на гілках. На уражених деревах листя втрачає тургор, засихає і довго лишається висіти на гілках. Влітку після рясних дощів бактеріальний рак може проявлятися на листках у вигляді опіку. Краї листкових пластинок буріють і скручуються вздовж головної жилки доверху. Іноді спостерігається дрібнолистість, а також хлоротичність або плямистість листків — утворюються малиново-червоні спочатку маслянисті, що просвічуються, а згодом буріючі, округлі або що розтріскуються по жилках плями. Бактеріальний рак часто спричинює відмирання бруньок, які навесні чорніють і вкриваються блискучою кіркою ексудату. Інколи на уражених бруньках утворюється вдавлена виразка і виділяється камедь. На відміну від приморозкових пошкоджень, бруньки, уражені збудником бактеріального раку, швидко не обсипаються, а тримаються протягом літа. Плоди, як правило, не уражуються. Проте інколи на них утворюються водянисті плями, найчастіше біля плодоніжки. Згодом вони буріють чи чорніють, вдавлюються.

Збудники хвороби

Бактекрії – Pseudomonas syringae pv. syringae, Pseudomonas cerasus Griff.

Розвиток патогену

Бактерії розносяться краплями дощу, вітром, комахами, інструментами, якими проводять обрізання дерев. Вони потрапляють в устячка на листі, в ранки на корі, в тріщини на зрізи гілок здорових дерев і в такий спосіб уражують їх. Зараження відбувається впродовж усього року, та найінтенсивніше — восени й навесні за помірно теплої й вологої погоди.

Основне джерело інфекції

Хвороба може поширюватись із саджанцями та насінням.

Заходи захисту

При появі перших ознак хвороби на молодих деревах обрізують уражені частини рослин, захоплюючи здорові частини на 8-10 см нижче ураженого місця. При ураженні штамба або кореневої шийки рослини знищують. У місцях викорчовування дерев у грунт вносять хлорне вапно з розрахунку 10 г/м2 й швидко перекопують. Викорчовування сухих дерев, видалення сухих гілок та інші відповідні заходи. Під час видалення уражень садовий інструмент обов’язково дезинфікують 5%-м розчином формаліну. Систематичне знищення короїдів.

Translate »