Захист буряка від фомозу

Для захисту буряка від фомозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування, (л/га або л/т)
Фітодоктор Передпосівна обробка насіння, 10 л/т 1,0-1,5

Обприскування рослин по вегетації, 250-300 л/га

1,5-2,5
Viridin (Триходермін) Обприскування рослин по вегетації, 250-300 л/га 3,0
Фомоз на буряках
Симптоми хвороби

Захворювання проявляється в полі в кінці вегетаційного сезону. На нижніх, старіших листках утворюються круглі, світло-бурі (в дощову погоду чорні) концентричні округлі плями. Через них фомоз іноді називають «зональною плямистістю». Діаметр плям в середньому 1-2 см, але окремі можуть досягати 3 см. Поступово на плямах з’являються дрібні чорні пікніди. На насінниках поряд з листям уражаються стебла, квітконоси, насіннєві клубочки. На клубочках і квітконосах плями відсутні, але спостерігається точечність. При посіві такого насіння можливо масове ураження сходів буряка. У період зберігання симптоми фомоза починають проявлятися через один-два місяці після закладки коренеплодів на зиму, але масовий розвиток захворювання починається навесні. На зрізі хворих коренеплодів тканина чорна, тверда, іноді в ній утворюються порожнечі, на стінках яких можна помітити світло-сірий пухкий наліт. Як правило, постраждалі ділянки розташовуються у верхній частині коренеплоду. Найбільш небезпечний фомоз в сховище та на насінниках. Під час висадки постраждалих коренеплодів спостерігається слабке ураження сім’яників, а часто і їх загибель. Широко поширений на столових буряках, як першого, так і другого року життя. Часто фомоз столового буряка пов’язують з недоліком бору, що все ж не є основною причиною захворювання. При нестачі бору зазвичай розвивається фізіологічне захворювання буряка, зване «гниллю сердечка». Виявляється воно в такий спосіб: до кінця літа, переважно в суху та жарку погоду, жовтіють крайові листя буряка, які потім засихають, точка росту відмирає. На зрізі коренеплоду між кільцями помітні чорні ділянки. Найчастіше це захворювання зустрічається на лужних грунтах з відносно високим вмістом кальцію.

Збудники хвороби

Збудниками хвороби є Phoma betae A.B. Frank

Розвиток патогену

Спороношення гриба представлено шаровидно-сплощеними пікнідами, розміром 0,1-0,4 мм. Вони розташовуються в основному на листках рослин першого та другого року, рідше на стеблах насінників. Під час дощу з них виділяються у вигляді стрічки одноклітинні пікноспори. Спори яйцевидні, безбарвні, розміром 4-7 × 3-4 мкм. Усередині них можна побачити 1-2 краплі олії. Великий вплив на патогенез надають грунтові умови. Інтенсивність захворювання вище на кислих, глинистих ґрунтах з близьким заляганням грунтових вод, незбалансоване мінеральне живлення з надлишком азотних добрив.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції є рослинні рештки та насіння.

Заходи захисту

Розміщувати буряк в сівозміні треба таким чином, щоб вона поверталася на колишнє місце не раніше ніж через три-чотири роки. Основну заправку мінеральними добривами проводять восени, для чого використовують повні добрива. Навесні вносять додаткову кількість туків в рядки під час сівби. Норми внесення добрив підбирають, виходячи з даних агрохімічного аналізу грунту. Гній вносять під культуру, яка є попередником столового буряка. На маткових плантаціях в період вегетації, а на насінниках – до початку стеблоутворення хворі рослини видаляють з ділянки. Прибирати коренеплоди слід до настання заморозків, так як при пошкодженні заморозками вони втрачають стійкість до хвороб. На зберігання можна закладати тільки здорові коренеплоди. Листя у них обрізають, залишаючи черешки довжиною 1 см.

Translate »