Захист капусти від фузаріозного в’янення

Для захисту капусти від фузаріозного в’янення рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
ФітоДоктор Передпосівна обробка насіння, 10 л/т 1,0-1,5
Обприскування рослин по вегетації, 250-300 л/га 1,5-2,5
Viridin (Триходермін)
Обприскування рослин по вегетації, 250-300 л/га 3,0
Фузаріозне в’янення капусти
Симптоми хвороби

Хвороба характеризується ураженням судинної системи капустяних культур і спричиняє її закупорку, в результаті чого молоді рослини гинуть, а дорослі слабо розвиваються, листки в них жовті, часто в’януть і відпадають. В уражених рослин качани, як правило, недорозвинені, часто криві, в’ялі, згодом загнивають, починаючи з верхівки.

Збудники хвороби

Хвороба характеризується ураженням судинної системи капустяних культур і спричиняє її закупорення, в результаті чого молоді рослини гинуть, а дорослі слабо розвиваються, листки в них жовті, часто в’януть і відпадають. В уражених рослин качани, як правило, недорозвинені, часто криві, в’ялі, згодом загнивають, починаючи з верхівки.

Розвиток патогену

Захворювання розвивається за температури повітря 12-18°С і посилюється через дефіцит у ґрунті калію. Цей процес є більш інтенсивним на перезволожених кислих ґрунтах, а також у разі вирощування капусти після картоплі, льону, соняшнику, ріпаку.

Основне джерело інфекції

Джерелом інфекції є заражений ґрунт, у якому хламідоспори і мікросклероції гриба можуть зберігатися до 11 років. Додатковим джерелом інфекції є уражене насіння, в якому зберігається грибниця патогена.

Заходи захисту

Дотримання сівозміни – посіви капусти повинні повертатися на старе місце не раніше як через 4-5 років. Вибраковування ураженої розсади, ранні строки садіння, підгортання рослин після поливання, що сприяє утворенню додаткових коренів, внесення органічних і мінеральних добрив, боротьба з бур’янами. Видалення з поля і знищення післязбиральних решток і глибока зяблева оранка. Кислі грунти слід вапнувати до рН 7,0 – 7,2.

Translate »