Захист картоплі від рака

Для захисту картоплі від рака рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування
Viridin (Триходермін) Обробка ґрунту перед висаджуванням розсади 2,0-3,0 л/га
ФітоДоктор Обробка бульб перед посадкою 0,3 л на 1 т бульб

 

Рак картоплі
Симптоми хвороби

Захворювання належить до об’єктів внутрішнього карантину рослин. Зовнішніми ознаками хвороби є нарости різної форми і розмірів, що проявляються на бульбах, столонах, рідше на стеблах, черешках, бокових гілках. Поверхня наростів хвиляста, складчаста і вкрита дрібними жовто-коричневими крапками — сорусами зооспорангіїв. Молоді нарости білі, в міру старіння стають світло-коричневими, а потім темно-бурими. Нарости спочатку дрібні, а потім, розростаючись, часто перевищують розмір бульби, досягаючи в діаметрі 7-15 см, і нагадують суцвіття цвітної капусти. У разі дефіциту вологи і високої температури ґрунту хвороба проявляється у вигляді листковидної, парше- і кратероподібної та гофрованої форм. Листкоподібна форма раку на бульбах проявляється у результаті розростання вічкових лусочок, що мають вигляд м’ясистих спотворених листочків, іноді з жилкуванням і нагадують розкриті соснові шишки. У разі паршеподібної (лишаєподібної) форми ураження переважно на апікальній частині бульби утворюються виразки з гіпертрофованих тканин рослини, подібні до ознак проявлення звичайної парші. Кратероподібна форма на бульбах характеризується появою опуклих округлих утворень, подібних до кратера, діаметром біля основи 1,0-1,5 см з гострими нерівними краями на вершині і дещо заглибленою серединою. Гофрована форма на бульбах проявляється у вигляді хвилеподібних зморшкуватих наростів з напливами і впадинами. За таких (прихованих) форм прояву паразит міститься у бульбах у різних стадіях свого розвитку, що передують утворенню зооспорангіїв, і за сприятливих умов продовжує нормальний цикл розвитку. На столонах гриб уражує місця утворення бульб, формує ланцюжок з 4-5 наростів. На уражених столонах бульби, як правило, не формуються. Захворювання на надземних органах рослин частіше проявляється на основних стеблах і бокових гілках. У пазухах листків утворюються зелені нарости розміром 2,0-2,5 см. Частки листка потовщуються і деформуються, а непарна частка верхівки листка часто перетворюється у наріст. Суцвіття гіпертрофується в суцільний наріст химерної форми. Шкідливість раку картоплі проявляється у зниженні врожайності культури, залежно від сорту і патотипу патогена, недобір урожаю може сягати 40–90%, уражені бульби втрачають свої насіннєві та продовольчі якості і підлягають технічному переробленню або знищенню.

Збудники хвороби

Збудниками хвороби є гриб Synchytrium endobioticum Perс.

Розвиток патогену

Гриб належить до внутрішньоклітинних паразитів. Він не має грибниці, а вегетативне тіло складається із клубочка голого протопласту.

Основне джерело інфекції

Основним джерелом інфекції раку картоплі є цисти гриба в уражених бульбах і зараженому ґрунті, куди вони потрапляють під час гниття ракових наростів. Патоген може поширюватися також із коренеплодами, саджанцями плодово-ягідних культур і розсадою більшості рослин, які вирощувалися на заражених ділянках і несуть на поверхні коренів частки інфікованого ґрунту, а також частками ґрунту, що змиваються талими й дощовими водами. Гриб може поширюватися з органічними добривами у випадках, коли бульби картоплі, уражені раком, використовували на згодовування худобі. Зооспорангії збудника раку, що пройшли через травний тракт тварин, зберігають життєздатність.

Заходи захисту

Суворе виконання карантинних заходів, дотримання сівозміни, вирощування у заражених осередках лише сортів картоплі, стійких до поширених у певному регіоні патотипів збудника хвороби, хімічне знезараження ґрунту, збалансоване живлення рослин.

Translate »