Захист картоплі від вертицильозного в’янення

Для захисту картоплі від вертицильозного в’янення рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування
Viridin (Триходермін) Обробка ґрунту перед висаджуванням розсади 2,0 – 3,0 л/га
ФітоДоктор Обробка бульб перед посадкою 0,3 на 1 т бульб

 

Вертицильозне в’янення на картоплі
Симптоми хвороби

Вертицильозне в’янення характеризується повільним в’яненням рослин. Проявляється воно в період цвітіння, спочатку — на частках листків нижнього ярусу куща. Листкові пластинки по краях жовтіють і поступово в’януть. Пізніше на них утворюються світло-коричневі плями. На межі між здоровою і ураженою тканинами добре помітна яскраво-жовта облямівка. В суху погоду листки засихають і обпадають, а в вологу звисають вниз по стеблах. На стеблах захворювання проявляється у вигляді вдавлених довгастих шоколадно-коричневих плям або штрихів. Стебла поступово в’януть і відмирають. На поперечному зрізі біля кореневої шийки стебла добре помітні дрібні бурі ділянки тканини з ураженими судинними пучками. На бульбах хвороба проявляється у вигляді загнивання вічок. Хвороба завдає великої шкоди у разі незмінного вирощування картоплі в посушливих південно-східних районах України, знижуючи врожай до 30, а на легких піщаних ґрунтах — до 50% і більше.

Збудники хвороби

Збудником хвороби є мітоспоровий гриб Verticillium alboatrum Rein. et Berth.

Розвиток патогену

Гриб — поліфаг, уражує багато видів рослин, в тому числі люпин, горох, квасолю, люцерну, помідори, баклажани, перець, хміль. Проникає у рослину, як правило, через механічні пошкодження кореневої системи. Грибниця патогена розвивається у провідній системі рослин. Причиною в’янення рослин, з одного боку, є порушення водопостачання у результаті закупорювання провідних пучків грибницею патогена, а з іншого — виділення грибом токсинів у тканину рослини.

Основне джерело інфекції

Гриб зберігається у рослинних рештках, насіннєвих бульбах і ґрунті у формі хламідоспор, мікросклероціїв і грибниці.

Заходи захисту

Проти вертицильозного в’янення ефективними заходами є вирощування стійких сортів, дотримання правильної сівозміни, протруєння бульб перед їх садінням, збалансоване живлення рослин, фітопатологічні прочищення насіннєвих ділянок картоплі.

Translate »