Захист смородини від туберкуляриозу

Для захисту смородини від туберкуляриозу рекомендуємо використовувати:

Препарат Спосіб обробки, витрата робочого розчину Норма застосування,
(л/га або л/т)
Гаубсин FORTE
+
ФітоДоктор 
Обробка по вегетації Гаубсин, 5,0
+
ФітоДоктор,, 2,0
Целюлад Л
+
ФітоДоктор 
Обробка листового опаду та стволів дерев (восени) Целюлад, 2,0
+
ФітоДоктор, 2,0
Туберкуляриоз на смородині
Симптоми хвороби

Туберкуляриоз підступна хвороба смородини, яка може заразити весь сад. Захворювання смородини викликає гриб, поселяється на пошкодженої деревини. Дуже сильно вражає червону смородину, набагато рідше зустрічається на чорній, а також вражає багато дерева та кущі. На корі з’являються цегляно-червоні точки (подушечки спороношення), які поступово темніють і висихають. Кора на уражених гілках відмирає, верхівки пагонів, а іноді й цілі заражені гілки всихають і відмирають. Молодий приріст гине, смородина погано росте і не закладає квіткових бруньок (так як у червоної смородини вони закладаються на межі старої і молодої деревини).

Збудники хвороби

Захворювання викликає гриб Tubercularia vulgaris Tode.

Розвиток патогену

Розвитку захворювання сприяють пошкодження кори і вологе літо.  Спори потрапляють на молоді 2-4-річні пагони і проростають в деревину. Грибниця живиться клітинним соком. Обидві стадії хвороби смородини (і конидиальная, і сумчаста) легко простежуються. У перші теплі дні ранньої весни, зазвичай незабаром після розпускання бруньок, з зимуючої стадії гриба викидаються дрібні спори, які розносяться вітром і комахами. Вони потрапляють на молоді пагони або торішні прирости гілок червоної смородини і проростає. Утворюється при цьому грибниця, проникає через пошкодження кори в тканини рослин і харчується вмістом клітин, які потім відмирають. Грибниця протягом літа продовжує розростатися і утворює плодові тіла (подушечки). Зазначено, що туберкуляріоз проявляється на молодих невизрівших пагонах і річних приростах гілок. Це пояснюється здатністю гриба проникати в тканини живильного рослини-господаря через молоді, ще неогрубівші покривні тканини. На уражених гілках і паростках утворюються червонуваті подушечки діаметром 1-2 мм, як би розкидані по поверхні кори, а також в тріщинах і на зламах. Це на грибницях в подушечках вже визрівають літні рожево-червоні спори для подальшого зараження рослин. Наприкінці літа ознаки туберкуляріоза на смородині проявляються також в масовому відмиранні верхівок пагонів. Недарма це захворювання отримало ще одну назву – «усихання гілок». Дозрілі влітку червонуваті спори розносяться вітром і комахами, потрапляючи на здорові рослини. Сумчаста стадія гриба розвивається на визрілої грибниці, вона краще пристосована до несприятливих умов. Плодове тіло сумчастої стадії гриба може зимувати і зберігатися на усохшему пагоні до наступної весни.

Основне джерело інфекції

Паразит зберігається в корі. Заходи боротьби повинні бути прийняті негайно, оскільки через червону смородину захворювання потрапляє в сад і може потім пошириться на всі чагарники і плодові дерева (яблуню, сливу, вишню).

Заходи захисту

Вирізання до основи всіх уражених гілок. Якщо кущ сильно пошкоджений, то його викорчовують, навіть при наявності на ньому здорових пагонів. Всі вирізані гілки негайно спалюють, так як гриб може ще якийсь час розвиватися на мертвій деревині і розсіювати спори. Використання здорового садивного матеріалу, без пошкоджень кори, оголених і засохлих верхівок пагонів, видалення всіх гілок, розташованих близько до землі. Вони при обробці грунту часто пошкоджуються і слугують потенційним місцем проникнення збудника.

Translate »